مقدمه

وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با همکاری سازمان مدیریت صنعتی به عنوان یکی از پیشگام‌ترین نهادهای آموزشی و پرورشی در ایران با همکاری مدارس بین‌المللی پرورش مدیر در تراز جهانی درراستای تحقق اهداف سند چشم انداز20 ساله، سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و به منظور پاسخگویی و بهره‌مندی از کلیه امکانات منابع مالی و به‌ویژه سرمایه‌های علمی و انسانی کشور، توسعه ظرفیت مدیریت اقتصادی و صنعتی، توسعه کارآفرینی، مبنا قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت‌پذیری، توسعه صنایع دانش‌بنیان و سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید با تکیه بر مصرف متناسب با نقش آنها در ایجاد ارزش به‌ویژه با افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق مدیریت استعدادها، ارتقای آموزش مهارت و خلاقیت نسبت به اجرای طرح آموزش و توسعه پرورش مدیران کلاس جهانی مبادرت ورزیده است.
این طرح با حمایت مادی و معنوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) براساس قانون تأسیس اساسنامه و ماده 8 که سرمایه‌گذاری توسعه ظرفیتی مدیریت کشور را مورد تأکید قرارداده است، اجرا خواهد شد.​

مبانی نظری و علمی طرح

طی مطالعات انجام شده توسط سازمان مدیریت صنعتی درخصوص تعیین شایستگی‌های مدیران در فضای جهانی، 110 مدل شایستگی بررسی شده است. طی این فرایند با مشارکت اندیشمندان مدیریت، صاحبنظران و خبرگان مشهور در زمینه رهبری سازمانی، مدل‌های شایستگی بنگاه‌های جهانی و ایرانی تدوین شد که فهرستی مشتمل بر 775 شایستگی مشترک از مجموع مدل‌ها استخراج و در 28 عنوان نیز دستهبندی گردید و درنهایت براساس 13 شایستگی، این دوره تدوین گردید.

برگزار کنندگان دوره

 • سازمان مدیریت صنعتی (IMI): با پشتوانه بيش از 50 سال حضور موثر در فضای اقتصادی و اجتماعی كشور همواره درپی برنامه‌ها و روش‌های نوینی است که به توسعه ظرفيت مديريت، تحول و بهسازی سازمان‌ها، اتخاذ استراتژی‌های مناسب در راستای طراحی و اجرای تغییر و تحولات موثر برای ارتقاء سطح عملکرد و بهره‌وری، توسعه دانش نظری و مهارت‌های موردنياز رهبران و مدیران سازمان‌ها و دستيابی به اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی كشور از طریق مشاوره، آموزش و تحقیق اهداف راهبردي خود را انجام داده است.

 

 • شبکه مدرسه های عالی مطالعات تجاری FNEGE در سال 1968 تاسیس شد که با تلفیق آموزش و مدیریت، یک اهرم منحصر به فرد به منظور توسعه مدیریت و اقتصاد در شرکت‌های فرانسوی بوده است. استادان متعددی از مدرسه‌های عالی کسب و کار و مطالعات تجاری  IAE (HEC's,, ESSEC, ESCP)   و سایر دانشگاه‌های اروپایی در برنامه‌های آموزشی FNEGE شرکت داشته‌اند. این برنامه‌ها به توسعه مدیران در رشته‌های مرتبط و انتشار دانش کمک شایانی کرده است.

ساختار دوره


این دوره با دو رویکرد ارائه مبانی نظری و عملی برگزار می شود. مباحث نظری شامل دروس زیر می‌باشد:

ردیف مبانی نظری
1 کسب و کار بین‌الملل
2 بازاریابی و فروش بین‌الملل
3 مالی بین‌الملل
4 رهبری از منظر ساختار جهانی
5 شناخت، تحلیل و ارزیابی اقتصاد بین‌‌الملل
6 چگونگی ورود به بازارهای خارجی
7 مذاکرات بین‌الملل
8 استراتژی کسب و کار جهانی
9 اصول مدیریت میان فرهنگی
10 مهارت‌های رهبری و هوش هیجانی
11 تعریف قوانین بین‌الملل و اصول قراردادها

 • کلیه مباحث نظری دوره، توسط استادان شبکه مدرسه‌های عالی مطالعات تجاری FNEGE (HEC's,, -IAE) تدریس خواهد شد.

سمینارهای دوره

دراین دوره سمینارهای تخصصی در خصوص مبانی نظری و عملی اقتصاد مقاومتی توسط صاحبنظران و مدیران عالی‌رتبه کشور ارائه خواهد شد .

کارگاه های دوره

در این دوره مباحث ذیل بصورت کارگاهی ارائه می‌گردد:
ردیف مبانی نظری
1 روانشناسی خلاقیت
2 شناخت روش‌های حل مسئله (روانشناسی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی)
3 مدیریت استرس در رویارویی با چالش‌های بین‌المللی کسب و کار
4 اخلاق حرفه‌ای کسب و کار در محیط بین‌المللی
5 شبکه‌سازی

بخش عملی

-پروژه (دو ماه):

هدف از انجام پروژه تحلیل، تبیین و بررسی یکی از مسائل جاری شرکت‎های ایرانی که در حوزه بین‎الملل خصوصاً توسعه صادرات نقش فعال ایفا می‌کنند، می‎باشد. موضوعات پروژه‌ها به نحوی انتخاب خواهد شد که ازنظر اقتصادی و صنعتی کشور ایجاد ارزش افزوده نماید. پروژه‌ها می‌باید نوآورانه و موضوعات به نحوي انتخاب شوند كه از نظر اقتصادي و صنعتي داراي بار ايجاد ارزش افزوده، نوآوري، كاربردي و پاسخگوي چالش هاي پيش روي مديران باشند.

شرکت‌کنندگان در حضور هیئت داوری متشکل از گروه ارزیابی استادان ایرانی و فرانسوی نتایج را ارائه خواهند نمود. عنوان پروژه‌های پیشنهادی دانشجویان می‌بایست به تصویب هیئت مدیره شرکت رسانیده شده باشد.

2-بازدید از بنگاه‌های خارجی

 به منظور بهره‌گیری از درس‌آموخته‌ها و تجارب برتر بنگاه‌های خارجی در طي اين دوره، فرصتهاي مطالعاتي براي دانشجويان درنظر گرفته خواهد شد.

*مسئوليت پرداخت هزينه بازدید از شرکت‌های بین‌المللی که خارج از ایران برگزار خواهد شد برعهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.

 3-شبیه‌سازی به کمک نرم‌افزار (انجام درطی دوره):

نرم‌افزارهای شبیه‌سازی محیط کسب و کار را می‌توان با نرم‌افزارهای شبیه‌ساز پرواز در آموزش خلبانی مقایسه کرد که مانند آن‌ها با قراردادن کاربر در موقعیت‌ها و چالش‌های متفاوت، ایشان را برای موقعیت‌های واقعی آماده می‌سازد. این نرم‌افزارها  به مدیران کمک خواهد کرد تا در رویارویی با چالش‌ها و پیچیدگی‌های محیط واقعی مدیریت به حل مسائل خود اقدام نمایند.

زمانبندی دوره

دوره با مبحث بازاريابي بين الملل   از 23 ديماه 95  به مدت چهارنيم روز برگزار مي گردد.
مهلت ثبت‌نام حداكثر تا  95/10/15
آغاز دوره 95/10/23

شرایط شرکت کنندگان

 • دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌های فنی، اقتصاد، مدیریت و علوم پزشکی از دانشگاه‌های معتبر موردتأیید وزارت علوم و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی؛

 • داشتن حداقل 5 سال سابقه مدیریتی؛

 •  افرادی که  دارای مدرک تحصیلی در رشته‎های غیرمدیریتی می‌باشند دروس پیش‎نیاز را با نظر کمیته علمی خواهند گذراند؛

 • امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر جهت شرکت‌کنندگانی که دارای گواهی دوره باشند، فراهم می‌باشد.

مخاطبین دوره

مدیران ارشد و مياني بنگاه‌های خصوصی، نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی در تمامی حوزه‌های اقتصادی، صنعتی، بانک، بیمه، انرژی، بهداشت و سلامت.

نحوه پذیرش

 • شرکت‌کنندگان می‌بایست تسلط کامل به زبان انگلیسی در حوزه‌های نوشتاری، مکالمه و درک منابع تحقیقاتی داشته باشند. داوطلبین با گذراندن مراحل زیر در دوره پذیرفته خواهند شد:
 • آزمون زبان انگلیسی
 • آزمون تستی شامل سوالات دانش مدیریت و GMAT
 • مصاحبه به زبان انگلیسی​

تسهیلات دوره

50% شهریه دوره، توسط سازمان نوسازی و گسترش صنایع ایران پرداخت خواهد شد. • تبصره1: شرکت‌های موفق ایرانی که در حوزه صادرات بنا به تأیید سازمان توسعه و تجارت عملکرد مثبتی داشته‌اند از 10% حمایت بیشتر برخوردار خواهند شد. • تبصره2: بنگاه‌هایی که در حوزه صنایع دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند بنا به تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 10% حمایت بیشتر برخوردار خواهند شد. *هر شرکت‌کننده فقط می‌تواند از یکی از تسهیلات تصریح شده در تبصره‌های 1 و 2 بهره‌مند گردد و امکان استفاده از هردوی آن‌ها امکان‌پذیر نمی‌باشد.

نحوه ثبت نام

داوطلبين مي توانند با تكميل فرم فوق در دوره ثبت نام نموده و یا با مسئول اجرائي تماس حاصل فرمايند.

نحوه اجرا

کلاس‌های آموزشی به صورت 1 هفته متوالی درطی هر ماه با حضور اساتید خارجی برگزار می‌گردد. زمان شروع کلاس‌ها، روزهای اداری از ساعت 14 الی 20 و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 8 صبح الی 14 خواهد بود.

مدرک دوره


به فارغ‌التحصيلان دوره، دو گواهینامه حرفه‌ای ازسوی شبکه مدرسه‌های عالی مطالعات تجاری FNEGE (HEC's,, -IAE) و سازمان مديريت صنعتی، اعطا خواهد شد.

تماس با مسئول دوره

تلفن: مستقيم 22052095 یا 22043005 داخلي 323  و 351

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Telegram.me/irimigov